VÝBĚR DESTINACE
...ta pravá dovolená 32. sezóna

Vyhledávání zájezduPoznávací zájezdy a poznávací pobyty, Arménie

Arménie a Gruzie

Program zájezdu

1. den: odpoledne odlet z Prahy do Minsku, přestup na let do Jerevanu, v noci transfer do hotelu v Jerevanu, kratší nocleh.
2. den: po pozdější snídani prohlídka Jerevanu – starobylého (o 29 let staršího než Řím) a zároveň moderního města s jedinečnou atmosférou na pozadí majestátné biblické hory Ararat. Součástí prohlídky je i oběd v místní restauraci, v závěru dne návštěva továrny na výrobu arménského koňaku, návrat do hotelu, nocleh.
3. den: po snídani odjezd do městečka Etchmiadzin, které je od 4. století sídlem hlavy Arménské církve. Přejezd k antickému chrámu Zvartnots (641–661 př. n. l.), jednomu z architektonických divů Arménie (UNESCO). Dalším cílem bude pohanský chrám Slunce (1. století n. l.) v obci Garni. Oběd v místním venkovském domě s možností podívat se, jak se peče arménský plackový chléb lavaš v rozpálené kamenné peci. Odpoledne se podíváme do chrámu Geghard vytesaného ve skále. Geghard znamená „svaté kopí“ na počest hrotu, kterým byl probodnut Ježíš na kříži. Arméni věří, že právě toto kopí bylo dlouho uloženo v tomto chrámu a následně přeneseno do muzea v Etchmiadzin, kde je uloženo dodnes. Návrat do hotelu, nocleh.
4. den: po snídani výlet k posvátnému klášteru Khor Virap, odkud se otevírá jedinečné panorama nádherné biblické hory Ararat se sněhově bílými vrcholy. Hluboko pod klášterním kostelem je posvátné místo, kde byl v kobce na příkaz krále Tiridata 13 let vězněn sv. Řehoř Osvětitel (Gregorius Iluminator) za šíření křesťanství v Arménii. Následuje Klášter Noravank (13.–15. století), ukrytý v horách z červených kamenů na skalní římse nad klikatou roklí. Oběd v místní restauraci. Cestou zpět do Jerevanu návštěva vinařství ve vesnici Areni s ochutnávkou vína. V září 2010 archeologové objevili 6100 let starý podzemní vinný sklep, kde byl nalezen vinný lis, nádoby na kvašení a skladování, poháry, hrozny, kůže a semena. Jedná se o nejstarší dosud nalezené vinařství na světě. Nocleh.
5. den: po snídani odjezd k vysokohorskému jezeru Sevan, které je dalším z divů Arménie. Projdeme se na vrcholek poloostrova, kde stojí klášter Sevanank z 9. stol. Přejezd přes horské lázeňské středisko Dilidžan ke klášternímu komplexu Haghartsin (z 13. století), který je nejodlehlejším a nejodříznutějším klášterem v Arménii. Volný čas na meditaci. Přejezd do Gruzie, ubytování v hotelu v Tbilisi, večeře, nocleh.
6. den: po snídani okružní prohlídka Tbilisi (v překladu „teplý pramen“) – hlavního a největšího města Gruzie, které leží v údolí řeky Mtkvari. Historické centrum se nachází v jihovýchodní části města a díky úzkým uličkám si zachovalo středověké rysy. Projdeme se po historické čtvrti Metekhi a Abanotubani. Večeře v místní restauraci, nocleh.
7. den: po snídani výlet do historického hlavního města Gruzie – do města Mtskheta. Právě zde bylo na začátku 4. století v Gruzii přijato křesťanství. Prohlídka kláštera Jvari (UNESCO, 6. století) – jednoho z mistrovských děl středověké gruzínské architektury opěvované Michailem Lermontovem v jeho básních. Klášter stojí na útesu, odkud se z ptačí perspektivy otevírá panorama soutoku řek Aragvi a Mtkvari. Návštěva katedrály Svetitskhoveli z 11. století (UNESCO), která je jedním z hlavních duchovních center v Gruzii. Odjezd do města Gori – srdce východní Gruzie, známého svou pevností a také jako rodiště Stalina. Event. návštěva muzea Stalina. Další zastávkou během dne bude Uplistsikhe – jeskynní město datované do 7. stol. př. n. l. Skalní město se nachází na velkém centrálním kopci, na jehož vrcholu byly dříve prováděny pohanské rituály. Přejezd do Gudauri, vysokohorského střediska (2000 m) na jižních svazích Velkého Kavkazu. Večeře v restauraci a nocleh v hotelu v Gudauri.
8. den: po snídani odjezd do centra přírodní rezervace Kazbegi, přes Křížový průsmyk (2385 m) s výhledem na horu Kazbek (5033 m). Cestou zastávka na vyhlídce „Oblouk přátelství“. Zde nutný pronájem aut 4x4 k návštěvě kostela Nejsvětější Trojice Gergeti postaveného v 16. stol. ve výšce 2170 m. Odpoledne návrat do Tbilisi, cestou zastávka u hradu Ananuri, ležícího mezi horami na břehu jezera Jinvali. V Tbilisi gala večeře s folklórním vystoupením, kratší nocleh.
9. den: snídaně formou balíčku na cestu, transfer na letiště, brzký ranní odlet z Tbilisi do Minsku s přestupem, následně let do Prahy. Přílet Praha cca ve 13.00 hod.

Ceník

Hotel s polopenzí

POTŘEBUJI PORADIT